Serbiyada Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinə həsr olunan poçt markaları nəşr olunub
Dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 illiyi münasibətilə Serbiyada poçt markaları nəşr olunub.
Azərbaycanın Serbiyadakı Səfirliyindən verilən məlumata görə, markaların nəşri və dövriyyəyə buraxılması Səfirliyin təşəbbüsü və dəstəyi ilə baş tutub.
“Srbijamarka” tərəfindən buraxılan poçt markalarının üzərində “Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyi” və “Azərbaycan bəstəkarı, Şərqdə operanın banisi” sözləri yazılıb. Mərkəzdə isə dahi bəstəkar Ü.Hacıbəylinin 2011-ci ildə Serbiyanın Novi Sad şəhərində ucaldılmış büstü təsvir olunub.
Poçt markalarının nəşri Səfirlik tərəfindən Üzeyir Hacıbəyli irsinin Serbiyada tanıdılması məqsədilə həyata keçirdiyi silsilə tədbirlərin tərkib hissəsidir. Qeyd edək ki, Səfirliyin təşkilati dəstəyi ilə dünyanın ən böyük onlayn ensiklopediyası Vikipediyada dahi bəstəkar haqqında serb dilində məqalə genişləndirilib və oxucuların diqqətinə təqdim edilib.

Press release 18 September 2025
Postage stamps have been issued in Serbia on the occasion of the 140th anniversary of the birth of the great Azerbaijani composer Uzeyir Hajibeyli.
According to information provided by the Embassy of Azerbaijan in Serbia, the initiative for issuing and releasing the stamps was undertaken with the support of the Embassy. The postage stamps issued by “Srbijamarka” bear the inscriptions “140th anniversary of Uzeyir Hajibeyli” and “Azerbaijani composer, founder of opera in the East.” At the center of the stamp is a depiction of the bust of the great composer U. Hajibeyli, erected in 2011 in the Serbian city of Novi Sad.
The issuance of the postage stamps is part of a series of events organized by the Embassy to promote the heritage of Uzeyir Hajibeyli in Serbia. It should also be noted that, with the organizational support of the Embassy, the article about the eminent composer in the world’s largest online encyclopedia, Wikipedia, has been expanded and made available to readers in Serbian.