Mətbuat şərhi 26 fevral 2015
Xocalı soyqırımının 23-cü ildönümü ilə bağlı, 2015-ci ilin 24-26 fevral tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Serbiya Respublikasındakı Səfirliyi tərəfindən tədbirlər keçirildi.
24 fevral tarixindən başlayaraq Azərbaycan Respublikasının Serbiyadakı Səfirliyi tərəfindən hazırlanmış pres-reliz, həmçinin Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) bəyanatı, Azərbaycanın dini icma liderlərinin “Dünya dini liderlərinə, parlamentlərinə, beynəlxalq təşkilatlara və İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinə” birgə müraciətləri Serbiyanın dövlət orqanlarına, parlamentlərinə, qeyri-hökumət təşkilatlarına, bu ölkədə fəaliyyət göstərən səfirlik və beynəlxalq təşkilatların nümayəndəliklərinə və KİV-lərə göndərildi.
26 fevral tarixində anma mərasimi Azərbaycan Respublikasının Serbiya Respublikasındakı Səfirliyində təşkil olundu. Səfir Eldar Həsənov tədbirdə çıxış edərək, erməni millətçilərinin vaxtaşırı dövlətimizə və xalqımıza qarşı əsassız ərazi iddiaları irəli sürərək həyata keçirdikləri cinayətlərdən danışdı. O, Xocalı faciəsinin Azərbaycan tarixində ən qanlı hadisələrdən biri olduğunu söylədi. Səfir Xocalı soyqırımını törətmiş şəxslərin cəzalandırılmasının labüd olduğunu vurğulayaraq, həmin şəxslərin ya dövlətin ərazisində səlahiyyətli məhkəmələrdə, yaxud da beynəlxalq məhkəmədə mühakimə olunacaqlarına əminliyini bildirdi.
Həmçinin tədbir iştirakçılarına Serbiya Parlamentinin Konstitusiya və Qanunvericilik Komitəsinin yekdilliklə qəbul etdiyi qərara əsasən 25 fevral 2013-cü il tarixində Serbiya Parlamentinin gündəliyinə “Beynəlxalq hüquqa riayət olunması və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə dair Qətnamə” layihəsinin daxil edildiyi barədə məlumat verildi. Bu təşəbbüsün Azərbaycan və Serbiya arasında təşəkkül tapmış dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin bariz nümunəsi olduğu qeyd edildi.
Daha sonra tədbir iştirakçıları Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanmış “Xocalı soyqırımı” sənədli filminə baxdılar və Xocalı soyqırımını əks etdirən fotostend ilə tanış oldular.
Tədbirin yekununda iştirakçılara səfirliyin təşəbbüsü ilə serb dilinə tərcümə olunmuş Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanmış “Qarabağ həqiqətləri” bukletlər toplusunun, eləcə də Quram Marxuliya və Şəbnəm Nuriyevanın “Əzabkeş Ermənistan: mif və reallıq” kitabının nüsxələri təqdim edildi.

Khojaly genocide commemorated in Serbia
On February 24, 2015, the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Serbia distributed a press release on the 23rd anniversary of the Khojaly genocide as well as a statement by the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan (Ombudsman) and text of the joint call by religious leaders of Azerbaijan titled “To the World leaders, parliaments, international organizations and the European Court of Human Rights” among the public agencies, civil society organizations, embassies, international organizations and media outlets in Serbia.
The 23rd anniversary of the Khojaly genocide was also marked at the event held on 26 February, 2015, at the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Serbia. Speaking at the commemoration event, Ambassador Mr. Eldar Hasanov indicated that Armenian nationalists had raised from time to time groundless territorial claims against Azerbaijan and carried out brutalities against peaceful Azerbaijani population. He particularly underlined that Khojaly massacre was the worst atrocity in the history of Azerbaijan. Mr. Ambassador stressed the importance of legal prosecution of the perpetrators of the Khojaly and expressed his confidence that the war criminals would be brought to trial, either before local courts or international tribunal.
Participants of the event were informed about the Draft Resolution on Observance of International Law and Peaceful Resolution of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, introduced to the agenda of the Parliament of Serbia on 25 February, 2013 by unanimous decision of the Committee on Constitution and Legislation of the Parliament of Serbia. It was pointed out that this initiative was a vivid example of established friendship and strategic cooperation between Azerbaijan and Serbia.
The participants of the event watched “Khojaly Genocide” documentary produced by the Heydar Aliyev Foundation and viewed the photo stands depicting Khojaly massacre.
Booklets “Istina o Karabahu” prepared by Heydar Aliyev Foundation and translated into Serbian language by the initiative of the Embassy of Azerbaijan in Serbia as well as “Napaćjena Jermenija: mitovi i realnost” books by Guram Markhulia and Shabnam Nuriyeva were distributed among the participants of the event.