Azərbaycanın Serbiyadakı səfirliyi dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 illik yubileyi münasibətilə Belqrad Filarmoniyasında konsert təşkil edib.
Tədbirdə 200-dək qonaq, Azərbaycan Respublikasının Ombudsmanı Səbinə Əliyeva, o cümlədən Serbiyanın dövlət qurumlarının təmsilçiləri, xarici ölkələrin səfirləri, hərbi attaşelər, media nümayəndələri, elm, mədəniyyət və din xadimləri, eləcə də diaspor üzvləri iştirak ediblər.
Azərbaycan və Serbiyanın himnləri Serbiyanın Müqəddəs Corc adına Simli Kamera Orkestri tərəfindən səsləndiriləndən sonra, Azərbaycanın Serbiyadakı səfiri Kamil Xasiyev çıxış edərək bildirib ki, Üzeyir Hacıbəylinin yaradıcılığı Azərbaycan xalqının milli kimliyinin və musiqi ənənələrinin formalaşmasında mühüm rol oynayıb. Onun bəstələdiyi Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni uzun illərdir ölkəmizin azadlıq, müstəqillik, suverenlik və ərazi bütövlüyü ideallarını ifadə edən əsas simvollardan biri kimi çıxış edir. Səfir tədbirin Azərbaycanın Vətən Müharibəsində qələbəsinin 5-ci ildönümü və müstəqil Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının 30-cu ildönümü dövrünə təsadüf etməsi bu yubileyin əhəmiyyətini artırdığını vurğulayıb.
Azərbaycan və Serbiya arasında strateji tərəfdaşlıq və dostluq münasibətlərinin yüksək səviyyəsi də tədbirdə xüsusi qeyd olunub. Səfir K.Xasiyev xatırladıb ki, Serbiya dünyada Üzeyir Hacıbəylinin abidəsinin ucaldıldığı azsaylı ölkələrdən biridir. Həmçinin bildirib ki, Serbiya Poçtu dahi bəstəkarın 140 illiyinə həsr olunmuş xüsusi poçt markası buraxaraq bu əlamətdar günə töhfə verib.
Çıxışdan sonra konsert proqramı təqdim olunub. Konsertdə Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının dirijoru Mustafa Mehmandarovun rəhbərliyi ilə Belqraddakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru, eyni zamanda, Serbiya Milli Teatrının prima sopranosu Yasmina Trumbetaş Petroviç, pianoçu Mina Ristiç Yoniç, solist Orxan Cəlilov, pianoçu Vasif Hüseyn, tarzən İbrahim Babayev, balabançı Məqsəd Əzizov, “Ritm” rəqs qrupu və Serbiyanın Müqəddəs Corc adına Simli Kamera Orkestri Üzeyir Hacıbəylinin, həmçinin serb bəstəkarı İsidor Bayiçin əsərlərini ifa ediblər.

Press release 17 November 2025
The Embassy of Azerbaijan in Serbia organized a concert at the Belgrade Philharmonic on the occasion of the 140th anniversary of the birth of the great composer Uzeyir Hajibeyli.
The event was attended by about 200 guests, including the Ombudsman of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva, representatives of Serbian state institutions, ambassadors of foreign countries, military attachés, media representatives, figures of science, culture and religion, as well as members of the diaspora.
After the national anthems of Azerbaijan and Serbia were performed by the St. George Strings Chamber Orchestra of Serbia, the Ambassador of Azerbaijan to Serbia, Kamil Khasiyev, delivered a speech and stated that Uzeyir Hajibeyli’s work played an important role in shaping the national identity and musical traditions of the Azerbaijani people. The State Anthem of the Republic of Azerbaijan, composed by him, has for many years served as one of the main symbols expressing the ideals of our country’s freedom, independence, sovereignty and territorial integrity. The ambassador emphasized that the fact that this anniversary coincides with the 5th anniversary of Azerbaijan’s victory in the Patriotic War and the 30th anniversary of the Constitution of the independent Republic of Azerbaijan increases the significance of the jubilee.
The high level of strategic partnership and friendly relations between Azerbaijan and Serbia was also noted at the event. Ambassador Khasiyev recalled that Serbia is one of the few countries in the world where a monument to Uzeyir Hajibeyli has been erected. He also noted that Serbian Post issued a special postage stamp dedicated to the 140th anniversary of the great composer, thus contributing to this remarkable occasion.
Following the speech, a concert program was presented. Under the direction of Mustafa Mehmandarov, conductor of the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theatre, the concert featured the Director of the Azerbaijani Cultural Center in Belgrade and prima soprano of the Serbian National Theatre Jasmina Trumbetaš Petrović, pianist Mina Ristić Jonić, soloist Orkhan Jalilov, pianist Vasif Huseyn, tar player Ibrahim Babayev, balaban player Magsad Azizov, the “Ritm” dance group, and the St. George Strings Chamber Orchestra of Serbia, who performed works by Uzeyir Hajibeyli as well as Serbian composer Isidor Bajić.
The performances of the musicians, which aroused great interest among the audience, were met with applause.