29 may 2017-ci il tarixində Serbiyanın paytaxtı Belqrad şəhərindəki “Hyatt Regency” otelində Azərbaycan Respublikasının Milli Bayramı – Respublika Gününə həsr olunmuş rəsmi qəbul keçirilmişdir. Tədbirdə Serbiya Respublikası Baş nazirinin müavini, daxili işlər naziri Neboyşa Stefanoviç, digər yüksək rütbəli dövlət və hökumət rəsmiləri, millət vəkilləri, siyasi partiyaların rəhbərləri, xristian, yəhudi və müsəlman din xadimləri, ictimai və qeyri-hökumət təşkilatlarının, diplomatik korpusun nümayəndələri, Belqradda fəaliyyət göstərən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin, Serbiya-Azərbaycan Ticarət Palatasının və Serbiya-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin rəhbərliyi və üzvləri, Serbiyada yaşayan, çalışan və təhsil alan azərbaycanlılar və KİV nümayəndələri iştirak etmişlər.
Tədbirdə Azərbaycan və Serbiyanın dövlət himnləri səsləndirildikdən sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Serbiya Respublikasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Eldar Həsənov 99 il bundan əvvəl, 28 may 1918-ci ildə tarixi “istiqlal bəyannamə”sinin qəbul edilməsi ilə Şərqdə, bütün müsəlman dünyasında ilk demokratik parlamentli respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasından bəhs etmiş, Azərbaycan-Serbiya əməkdaşlığının inkişafı barədə məlumat verərək, bu il ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 20 illiyinin qeyd olunduğunu bildirmişdir.

Official reception in Belgrade on the occasion of the national holiday of the Republic of Azerbaijan
On the occasion of the national holiday of the Republic of Azerbaijan – Republic Day the official reception was organized in the “Hyatt Regency” hotel in Belgrade, Serbia, on May 29, 2017.
Mr Nebojsa Stefanovic, Deputy-prime minister and minister of interior of the Republic of Serbia and other high ranking state and governmental officials, members of Parliament, representatives of the Serbian society, diplomatic corps in Belgrade, Serbia-Azerbaijan Trade Chamber, Azerbaijani Culture Center and Serbia-Azerbaijan Friendship Society and Azerbaijanis living, working and studying in Serbia, as well as mass media representatives participated in the event.
In his speech at the event Mr. Eldar Hasanov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Serbia told that by adoption of the “Declaration of Independence”, the Azerbaijan Democratic Republic, the first republic with democratic parliament in the Muslim world was established 99 year ago, on May 28, 1918. Ambassador E.Hasanov informed the participants of the event about the development of the Azerbaijan-Serbia relations and underlined that this year Azerbaijan and Serbia mark 20 years anniversary of the establishment of diplomatic relations.