Mətbuat şərhi 29 sentyabr 2020
27 sentyabr 2020-ci il tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından atəşə tutaraq, Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə əl atıb.
27-29 sentyabr tarixlərində Ermənistanın davam edən hərbi təcavüzü çərçivəsində Azərbaycanın Tərtər, Ağdam və Cəbrayıl rayonları ilə yanaşı, Goranboy, Naftalan və Daşkəsən rayonları Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən artilleriya atəşinə məruz qalıb.
Ermənistan tərəfi beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, xüsusilə də beynəlxalq humanitar hüquq və 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları və onların Əlavə Protokollarını kobud şəkildə pozaraq, Azərbaycanın mülki əhalisini və infrastrukturunu məqsədyönlü şəkildə atəşə tutub, bununla da mülki əhaliyə qarşı müxtəlif cinayətlər törədib.
29 sentyabr 2020-ci il tarixinə olan məlumata əsasən, mülki əhali arasında 10 nəfər  həlak olub, 30 nəfər isə yaralanıb.  Həlak olanlar arasında 13, 14 yaşlarında iki məktəbli də var.
27 sentyabr 2020-ci il tarixdə saat 18 radələrində erməni hərbi birləşmələrinin artilleriya silahlarından atdığı mərminin Naftalan şəhərinin Qaşaltı-Qaraqoyunlu kəndində yerləşən, kənd sakini Qurbanov Elbrus İsa oğluna məxsus fərdi yaşayış evinin həyətinə düşməsi  nəticəsində həmin vaxt evdə olan 1951-ci il təvəllüdlü Qurbanov Elbrus İsa oğlu və onun 4 ailə üzvünün həlak olması,  habelə mərminin partlaması nəticəsində Elbrus Qurbanova məxsus fərdi yaşayış evinə və evin həyətində olan yardımçı tikililərə 100 min manat məbləğində ziyan dəyməsi faktına görə Goranboy rayon prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin  120.2.1-ci (cinayətkar birlik–təşkilat tərəfindən qəsdən adam öldürmə), 120.2.4-cü (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən xuliqanlıq niyyəti ilə xüsusi amansızlıqla qəsdən adam öldürmə), 120.2.7 (iki və ya daha çox şəxsi qəsdən öldürmə), 120.2.12-ci (milli, irqi, dini ədavət və ya düşmənçilik niyyəti ilə qəsdən adam öldürmə), 100.2 (təcavüzkar müharibəni aparma) və digər maddələri ilə cinayət işi başlanıb.
Bundan əlavə, Ağdam rayonunun işğal olunmuş ərazilərindən cəbhənin təmas xətti boyunca Ermənistan silahlı birləşmələrinin iriçaplı silahlardan, top və minaatanlardan açdıqları intensiv atəşlər nəticəsində 28 sentyabr 2020-ci il tarixdə, saat 07-00 radələrində Ağdam rayonu Evoğlu kəndinin ərazisinə mərmi düşmüş, nəticədə kənd sakini 1979-cu il təvəllüdlü Paşayev Coşqun Ənvər oğlunun baş nahiyəsindən qəlpə yarası xəsarətləri alaraq Ağdam rayon mərkəzi xəstəxanasına yerləşdirilməsi və göstərilmiş tibbi yardımlara baxmayaraq ölməsi faktına görə həmin tarixdə Ağdam rayon prokurorluğunda Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işi başlanıb.
28 sentyabr 2020-ci il tarixdə saat 11 radələrində Tərtər şəhəri Heydər Əliyev prospektində yerləşən rayon Məhkəməsinin inzibati binasının yanına düşmüş mərmi qəlpələrindən 1975-ci il təvəllüdlü Əliyev Mehman Sovet oğlu həlak olmuş, həmin vaxt ərazidən keçən təcili tibbi yardım maşının sürücüsü 1968-ci il təvəllüdlü Əsədov Qənbər Əsgər oğlu və maşında olan polis əməkdaşı 1994-cü il təvəllüdlü Hüseynov Fəxrəddin Fərman oğlu, həmçinin ərazidə olan digər Tərtər şəhər sakini 1991-ci il təvəllüdlü İbrahimov Tural Firdovsi oğlu yaralanmış, saat 19 radələrində Tərtər rayonu Şıxarx qəsəbəsində yerləşən əlillər və məcburi köçkünlər üçün inşa edilmiş çoxmənzilli yaşayış binasının həyətinə top mərmisinin atılması nəticəsində Tərtər rayon sakinləri 1981-ci il təvəllüdlü Abbasov Xaliq Asif oğlu və onun qardaşı 1987-ci il təvəllüdlü Abbasov Elşən Asif oğlu,  1981-ci il təvəllüdlü Əsədov Sabit Usub oğlu həlak olmuş, 1984-ci il təvəllüdlü Məmmədov Seymur Füzuli oğlu, 1989-cu il təvəllüdlü Mahmudov Faiq Malik oğlu isə müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alaraq xəstəxanalara yerləşdirilmişlər. Həmin faktlar üzrə Tərtər rayon prokurorluğunda Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işi başlanmışdır.
Bundan əlavə, 28 sentyabr 2020-ci il tarixdə saat 18:40-da erməni silahlı qüvvələri təcəvüzkar əməllərini davam etdirərək, mülki əhalinin yaşadığı kəndləri hədəfə almaqla  milli, irqi, dini ədavət və ya düşmənçilik niyyəti ilə ümumi təhlükəli üsulla kənd sakinlərini qəsdən oldürmək məqsədilə Cəbrayıl rayonu Cocuq Mərcanlı kəndinə hücum edərək “Şamlıq” adlanan ərazini iriçaplı artilleriyadan atəşə tutmuş, atəş nəticəsində qeyd edilən əraziyə düşən mərmi həmin vaxt orada olan kənd sakini 2000-ci il təvəllüdlü Həziyev Hilal Murad oğlunun sifət nahiyəsinə dəyərək sonuncunun qəsdən həyatdan məhrum edilməsinə cəhd edilib.
Həmin fakt üzrə Cəbrayıl rayon prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işi başlanıb.
Hazırda prokurorluq əməkdaşları tərəfindən döyüş şəraitində mümkün olan bütün istintaq əməliyyat tədbirləri həyata keçirilir, o cümlədən yaralanların aldıqları xəsarətlərin ağırlıq dərəcəsini eləcə də, mülki infrastruktur obyektlərinə dəymiş ziyanın məbləğini müəyyən etmək məqsədilə müvafiq ekspertzalar təyin edilib.
Göstərilən faktlara görə başlanmış 5 cinayət işi istintaqın davam etdirilməsi üçün Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsinə göndərilib.
Ermənistan tərəfinin məsuliyyət daşıdığı bu müharibə cinayətlərini qətiyyətlə qınayır, mülki şəxslərin atəşə tutulması və bu yolla dinc əhalinin qorxu içində saxlanılması cəhdinə son verilməsini tələb edirik.
Beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni təcavüzünü, Azərbaycanlı mülki şəxsləri və infrastrukturu atəşə tutmasını kəskin qınamağa və Ermənistan tərəfindən beynəlxalq hüquq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq öhdəliklərinə əməl olunmasını təmin etməyə çağırırıq.

Press release 29 September 2020
Joint statement of the Ministry of Foreign Affairs and the Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan
On September 27, 2020, shelling the positions of the Republic of Azerbaijan from large-caliber weapons, mortars and various artillery installations along the line of contact the Armed Forces of Armenia in gross violation of the ceasefire regime launched another aggression against Azerbaijan.
On September 27-29 of this year, as part of the ongoing military aggression of Armenia, along with the Terter, Aghdam and Jabrayil regions of Azerbaijan, the Goranboy, Naftalan and Dashkesan regions were subjected to artillery fire by the Armed Forces of Armenia.
Armenia, in violation of the norms and principles of international law, in particular international humanitarian law and the 1949 Geneva Conventions and their Additional Protocols, deliberately shelled civilian population and infrastructure of Azerbaijan, and thus committed various crimes against the civilian population.
As of September 29, 2020, 10 civilians were killed and 30 were injured. Among the dead were two schoolchildren aged 13 and 14.
On September 27, 2020, at about 6:00 in the evening, as a result of a shell hit fired from artillery weapons by the armed forces of Armenia into the courtyard of a private residential house in the village of Gashalty-Garagoyunlu, Naftalan city, that belonged to a resident of the village Gurbanov Elbrus Isa oglu, born in 1951, those who were at that time in the house - Gurbanov Elbrus Isa oglu and 4 members of his family - died. On the fact of inflicting damage in the amount of 100 thousand manats to a private residential house and auxiliary structures in the courtyard of the house belonged to Elbrus Gurbanov, the prosecutor's office of the Goranboy region has initiated a criminal case under Articles 120.2.1 (premeditated murder by a criminal organization), 120.2.4 (murder by a group of persons, previously committed by a group of persons with hooligan intentions, with particular cruelty), 120.2.7 (premeditated murder of two or more persons), 120.2.12 (premeditated murder with intent to national, racial, religious hatred or enmity), 100.2 (conduct aggressive war) and other articles.
In addition, as a result of intensive fire from large-scale weapons, artillery and mortars shelled by the armed forces of Armenia along the line of contact from the occupied territories of Aghdam region, a shell hit the territory of Evoglu village of Aghdam region on September 28, 2020 at about 07:00. As a result, the prosecutor's office of the Aghdam region has initiated a criminal case under the relevant articles of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan on the fact of the placement of a resident of the village, Pashayev Joshgun Anver oglu, born in 1979, in the Agdam central regional hospital with shrapnel head injuries, and death, despite the medical assistance provided.
On September 28, 2020, at about 11:00 am, Aliyev Mehman Sovet oglu, born in 1975, died from shell shrapnel falling near the administrative building of the District Court on Heydar Aliyev Avenue in Tartar. The driver of the ambulance Asadov Ganbar Asgar oglu, born in 1968, and police officer in the car Huseynov Fakhraddin Farman oglu, born in 1994, as well as another resident of Tartar city Ibrahimov Tural Firdovsi oglu, born in 1991, were injured. At about 7:00 pm, as a result of artillery shell falling in the yard of a multi-level apartment building built for the disabled and IDPs located in Shikharkh settlement of Tartar region, the residents of Tartar region Abbasov Khalig Asif oglu, born in 1981 and his brother Abbasov Elshan Asif oglu, born in 1987, as well as Asadov Sabit Usub oglu, born in 1981, were killed, and Mammadov Seymur Fuzuli oglu, born in 1984, Mahmudov Faig Malik oglu, born in 1989, were hospitalized with various injuries. The Tartar District Prosecutor's Office launched a criminal case on these facts under the relevant articles of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan.
In addition, on September 28, 2020, at 6:40 pm, the armed forces of Armenia continued aggression by targeting civilian villages and deliberately killing villagers with national, racial or religious enmity, shelled the area called "Shamlig" with large-caliber artillery by attacking the village of Jojuq Marjanli as a result of the shooting, a shell hit the face of a resident of the village Hazila Hilal Murad oglu, born in 2000, who was there at the time, and an attempt was made to intentionally kill the latter. The Jabrayil District Prosecutor's Office launched a criminal case on the fact under the relevant articles of the Criminal Code.
At present, the prosecutor's office personnel carry out all possible investigative measures in combat conditions, including the appointment of relevant experts to determine the severity of injuries, as well as the amount of damage to civil infrastructure.
Five criminal cases were sent to the Investigation Department of the Prosecutor General's Office for continuing the investigation.
We strongly condemn these war crimes for which Armenia bears the responsibility and demand to put an end to attempts for shelling civilians and intimidating the civilian population.
We call on the international community to strongly condemn new aggression of Armenia against Azerbaijan, shelling the Azerbaijani civilians and infrastructure, and to ensure that Armenia complies with its obligations under international law, as well as international humanitarian law.