Mətbuat şərhi 22 iyun 2021
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin 20 iyun - Ümumdünya Qaçqınlar Günü barədə məlumatı
Bu gün dünyada, qaçqın və məcburi köçkünlərin üzləşdiyi çətinliklər barədə məlumatlılığı artırmaq, onların güc və cəsarətlərini təqdir etmək üçün bir fürsət yaradan Ümumdünya Qaçqınlar Günü qeyd olunur. Bu gün, dünyanın ən böyük məcburi köçkün əhalisindən birinə sahib olan Azərbaycan üçün xüsusi məna kəsb edən bir gündür.
Ermənistan tərəfindən həyata keçirilən təcavüz siyasəti bir milyona qədər azərbaycanlını öz yurd-yuvalarını tərk etmək və hər şeyi geridə qoymaq məcburiyyətində qoymuşdu. 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycan öz torpaqlarını azad etdi və ərazi bütövlüyünü bərpa etdi. Lakin Ermənistan tərəfindən on illər ərzində davam edən hərbi işğal dövründə bu ərazilərin geniş miqyaslı dağıntılara və minalarla çirklənməyə məruz qalması məcburi köçkünlərin evlərinə təhlükəsiz və ləyaqətlə qayıtması üçün hələ də maneədir.
Azərbaycan hökuməti, köçkün ailələrinin azad edilmiş ərazilərə təhlükəsiz və etibarlı şəkildə geri qayıdışına başlamaq, habelə işğal zamanı dağıdılmış şəhərlərin bərpa edilməsi məqsədilə sərmayələrin ayrılması üçün bütün lazimi tədbirləri həyata keçirir.
Ermənistanın işğal zamanı minaladığı bütün ərazilərin tam xəritələrini təqdim etməkdən imtina etməsi məcburi köçkünlərin təhlükəsiz və operativ şəkildə geri qayıtmasını ləngidir. Bu yaxınlarda Kəlbəcərdə iki jurnalistin faciəvi ölümü, təxminən otuz ildir ki, evlərinə geri dönə bilməyən və emosional ailələrin üzləşdiyi təhlükəni bir daha açıq şəkildə göstərir.
Məcburi köçkünlərin öz evlərinə təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə geri dönüşünə nail olmaq üçün qonşu və tərəfdaş ölkələrin səmərəli beynəlxalq əməkdaşlığına görə təşəkkür edirik. Yenidən tikilən hər bir yol, məktəb, iş yeri, mədəniyyət və dini abidə bölgə və yerli icmalar üçün davamlı, dinc və firavan bir gələcəyə doğru atılmış bir addımdır.
Bu gündə dünyanın diqqətini qaçqın və məcburi köçkünlərə yönəldir və bu məsələdə qlobal həmrəyliyə, qaçqın və məcburi köçkünlərin öz evlərinə təhlükəsiz geri dönüşünə dəstək olmağa çağırırıq.

Press release 22 June 2021
Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan on World Refugee Day
Today marks World Refugee Day, an opportunity to raise awareness of the difficulties faced by displaced communities, and honour their strength and courage. This is a particularly meaningful day for Azerbaijan, which has one of the largest internally displaced populations in the world.
Following Armenia’s aggression, up to one million people were forced to flee their homes and leave everything behind. As a result of 44 day Patriotic War Azerbaijan liberated its territories and restored its territorial integrity; but the large scale devastation and contamination of these areas during decades of military occupation by Armenia is still an impediment to the safe and dignified return of IDP’s to their homes.
The Government of Azerbaijan has already set in motion plans to begin returning these displaced families safely and securely to the liberated territories, including an investment to help rebuild the cities that were destroyed during occupation.
The safe and prompt return of displaced communities continues to be slowed by Armenia’s refusal to provide the full map of all minefields laid during the occupation. The recent tragic death of two journalists in Kalbajar is a stark reminder of the danger faced by those tired and emotional families who have not returned home in nearly thirty years.
We are grateful for the fruitful international cooperation of neighbours and partner countries to achieve a safe and dignified return of displaced people. Each road, school, business, the cultural and religious monument being rebuilt is a step closer towards a sustainable, peaceful and prosperous future for the region and local communities.
On this day we bring the world’s attention to refugees and internally displaced persons and appeal for global solidarity and support for the safe return of displaced people to their homes.