Mətbuat şərhi 17 may 2021
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in suallarını cavablandırır
Sual: Ermənistanın Azərbaycan-Ermənistan sərhədindəki son gərginliklə bağlı iddialarına, Azərbaycanın guya Ermənistanın "suveren ərazisini" pozduğuna dair iddialarına münasibət bildirməyinizi xahiş edirik.
Cavab: Bu iddialar tamamilə əsassızdır. Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyi bu xüsusda məlumat yayaraq Ermənistanla Azərbaycan arasında yaranmış sərhəd gərginliyi ilə bağlı vəziyyətə aydınlıq gətirib.
İlk öncə vurğulamaq istərdim ki, sərhəd məsələlərinin kökündə duran səbəb Ermənistanın 2020-ci il noyabrınadək Azərbaycan ərazilərini qanunsuz işğal altında saxlaması olub. Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərini pozan məhz Ermənistandır. Azərbaycan yalnız beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərini bərpa edir.
Rəsmi açıqlamalarımızda artıq bildirildiyi kimi, Ermənistanla sərhəd olan Azərbaycanın azad edilmiş bölgələrində hava şəraitinin mülayimləşməsi ilə əlaqədar, Azərbaycan özünün ərazi bütövlüyü çərçivəsində həyata keçirilən sərhəd mühafizə sisteminin gücləndirilməsi işini davam etdirir. Bu proses Ermənistanla Azərbaycan arasındakı sərhəd xəttini təyin edən, tərəflərin hər birində olan xəritələr əsasında həyata keçirilir.
Biz hər zaman beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə və toxunulmazlığına hörmət edirik.
Şübhəsiz ki, bu prinsiplərə qarşılıqlı hörmət, bu əsasda mehriban qonşuluq münasibətləri qurmaq və sərhədlərin delimitasiyası / demarkasiyası prosesinə xoş niyyətlə başlamaq ortaya çıxa biləcək bütün mübahisələrin həll edilməsinin yeganə yoludur.
Ermənistan və Azərbaycan müharibədən yeni çıxmışlar, buna görə də uğurlu sərhəd demarkasiyası və delimitasiyası sülh və təhlükəsizliyin təminatı üçün açar rolunu oynayır.
Onu da vurğulayım ki, son aylar ərzində tərəflər arasında sərhəd məsələləri üzrə fikir ayrılıqları olub və bunların hamısı üçtərəfli bəyanatların tərəfləri arasında danışıqlar yolu ilə həll edilmişdir. Hesab edirik ki, bu cür fikir ayrılıqları siyasi və diplomatik yollarla həll edilməlidir.
Sual: Beynəlxalq ictimaiyyətin bəzi üzvləri də son sərhəd gərginliyinə reaksiya verdi, bu açıqlamaları necə şərh edərdiniz?
Cavab: Sərhəd demarkasiyası və delimitasiyası ikitərəfli məsələdir, olduqca mürəkkəb və texniki bir prosesdir. Əlbəttə, üçüncü ölkələrin bölgədəki vəziyyətlə əlaqədar, gərginliyin kəskinləşməsinin aradan qaldırılmasına yönələn narahatlıqlarını başa düşürük. Hesab edirik ki, belə həssas bir mövzuda hər hansı bir açıqlama verməzdən əvvəl bütün fundamental səbəblər və məsələlər hərtərəfli araşdırılmalıdır.
Bildiyiniz kimi, sərhəddə gərginlik yaranan kimi Azərbaycan Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəhbərliyi dərhal bölgəyə səfər etmiş, qarşı tərəfin sərhədçiləri ilə danışıqlara başlamışdır. Hazırda vəziyyəti normallaşdırmaq üçün müvafiq addımlar atılır.
Təəssüf ki, bu texniki məsələ təxribat xarakterli bəyanatlar və Azərbaycana qarşı qarayaxma kampaniyası ilə şişirdilmişdir. Bu cür destruktiv yanaşma yalnız gərginliyin artmasına xidmət edir.
Aydındır ki, Ermənistan tərəfindən qeyri-adekvat reaksiyalar və təxribat xarakterli açıqlamalar bu ölkədəki seçkiqabağı vəziyyətlə əlaqədardır. Ermənistanın bu məsələdən siyasi vasitə kimi istifadə etmək cəhdləri qəbuledilməzdir.
Bir daha təkrarlamaq istərdim ki, Azərbaycan suverenlik, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin toxunulmazlığına hörmət əsasında sülh, təhlükəsizlik və regional əməkdaşlığa tam sadiqdir.
Ermənistanın siyasi və hərbi dairələrinə beynəlxalq sərhəd boyunca dövlətlərarası sərhəd rejiminin reallığını qəbul etmələrini, bölgədəki vəziyyəti əsassız olaraq gərginləşdirməmələrini və sərhəd məsələlərini ikitərəfli kanallar vasitəsi ilə Azərbaycan tərəfi ilə konstruktiv şəkildə işləməklə həll etmələrini tövsiyə edirik.
Bu kimi hallar hər iki tərəfin müvafiq sərhəd orqanları arasında qarşılıqlı təmaslar yolu ilə həll edilə bilər və edilməlidir.
Azərbaycan bölgədəki gərginliyin həllinə sadiqdir və bunun üçün qarşı tərəfi də müvafiq addımlar atmağa çağırırıq.

Press release 17 May 2021
Head of the Press Service Department of the MFA of Azerbaijan Leyla Abdullayeva responds to the questions of media
Question: Can you comment on the allegations of Armenia about the recent tension on the Azerbaijan-Armenia border and claims as if Azerbaijan violated the “sovereign territory” of Armenia?
Answer: These claims are absolutely baseless. The MFA of Azerbaijan released information and brought clarity to the situation on the border tension between Armenia and Azerbaijan.
Firstly, let me emphasize that the root cause of the border issues is Armenia’s illegal occupation of Azerbaijan’s territories till November 2020. Hence, it is Armenia that violated Azerbaijan’s internationally recognized borders. Azerbaijan is only restoring its internationally recognized borders.
As it has already been stated in our official releases, with the improvement of weather conditions in the liberated regions of Azerbaijan that border with Armenia, Azerbaijan continues its work on the border protection system carried out within the territorial integrity of Azerbaijan. This process is carried out on the basis of maps available to each of the sides that define the borderline between Armenia and Azerbaijan.
We always stand for the respect of the sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders.
Certainly, mutual respect for these principles, establishing good neighborly relations on this basis and embarking on the border delimitation/demarcation process in good faith is the only way forward to settle any dispute that might arise.
Armenia and Azerbaijan have newly emerged from the war and successful border demarcation and delimitation are key to peace and security.
Let me also stress that over the last months several disagreements occurred between the sides on border issues, and all of them were settled via negotiations among the sides to the trilateral statements. We believe that such disagreements should be resolved via political and diplomatic means.
Question: Some members of the international community also reacted to the latest border tension, how would you comment on these statements?
Answer: The border demarcation and delimitation is a bilateral issue, it is quite a complicated and technical process. Of course, we understand the concerns of third countries over the situation in the region, which is about eliminating the aggravation of tensions. We believe that before making any statements on such a sensitive issue, all root causes and dimensions must be examined thoroughly.
As you know, as soon as the tension arose on the border, the leadership of the State Border Service of Azerbaijan immediately visited the region, negotiations started with the border guards of the other side. Currently, the appropriate steps are being taken to normalize the situation.
Unfortunately, this technical issue has been exaggerated with provocative statements and a smear campaign against Azerbaijan. Such a destructive approach only serves to increase tensions.
The inadequate reactions and provocative statements by Armenia are clearly linked to the pre-election situation in this country. The attempts by Armenia to use this issue as a political tool are unacceptable.
Let me reiterate that Azerbaijan is strongly committed to peace, security and regional cooperation on the basis of respect for sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders.
We recommend that the political and military circles of Armenia accept the reality of the interstate border regime along the entire length of the international border, not aggravate the situation in the region unreasonably and work with the Azerbaijani side in a constructive way to solve border issues through the bilateral channel.
Such cases can and should be resolved through mutual contacts between relevant border authorities on both sides.
Azerbaijan is committed to resolving tensions in the region and we call for appropriate steps to be taken to that end.