Mətbuat şərhi 28 sentyabr 2020
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidməti İdarəsinin Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın Tərtər şəhərinin atəşə tutulması ilə bağlı açıqlaması
28 Sentyabr 2020-ci il tarixində səhər saatlarından etibarən Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın Tərtər şəhəri intensiv atəşə tutulur. Düşmən qüvvələri şəhərin mülki şəxslərini və obyektlərini məqsədyönlü şəkildə hədəfə alır.
Ermənistan Tərtərin şəhərinin dinc sakinlərini atəşə tutmaqla, mülki insanlara qarşı terror vasitələrindən istifadə etdiyini və növbəti dəfə beynəlxalq humanitar hüququ kobudcasına pozduğunu nümayiş etdirir.
Ermənistanın yeni təcavüz aktına cavab olaraq əks-hücum tədbirlərini həyata keçirən Azərbaycan Silahlı Qüvvələri mülki əhaliyə, qadınlara və uşaqlara qarşı müharibə aparmadığını bəyan edərək, əks həmlələrini məhz beynəlxalq humanitar hüquq çərçivəsində həyata keçirir. Ermənistan tərəfinin beynəlxalq hüquqa zidd addımları isə bu ölkənin yeni təcavüz planlarına nail olmaq üçün bütün vasitələrdən, o cümlədən müharibə cinayətlərindən istifadə etdiyini nümayiş etdirir.
Beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın mülki şəxsləri məqsədyönlü şəkildə hədəfə alan müharibə cinayətlərini qətiyyətlə pisləməyə çağırırıq.

Press release 28 September 2020
Statement of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan in connection with the shelling the city of Terter by Armenia (En/Ru)
On September 28, 2020, the Azerbaijani city of Tartar has been under intense fire by the armed forces of Armenia since the early morning. Enemy forces purposefully target civilians and civilian objects in the city.
The use of terrorist means against civilians and once again gross violation of international humanitarian law by shelling civilians in the city of Tartar has been demonstrated by Armenia.
The Armed Forces of Azerbaijan have taken the counter-offensive measures in response to the new act of aggression by Armenia while declaring that they do not have a war against civilians, women and children, and have carried out the counter-attacks within the framework of international humanitarian law. The actions of the Armenian side, in violation of international law, demonstrate that the country uses all means, including war crimes, to achieve new plans of aggression.
We urge the international community to condemn in the strongest term the war crimes of Armenia which is indiscriminately shelling the Azerbaijani civilians.