“Arşın mal alan” filmi Serbiyanın paytaxtı Belqrad şəhərində nümayiş olunub
2017-ci il sentyabrın 18-də dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin doğum günü münasibətilə Belqrad Etnoqrafiya Muzeyinin kino zalında 1945-ci ildə çəkilmiş “Arşın mal alan” filminin Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpa olunmuş rəngli versiyası nümayiş olunub. Nümayiş Azərbaycanın Serbiyadakı Səfirliyi və Mədəniyyət Mərkəzinin təşəbbüsü və dəstəyi ilə reallaşdırılıb.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın Serbiyadakı Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru prof. Zərifə Əlizadə izləyicilərə Üzeyir Hacıbəylinin yaradıcılığı haqqında məlumat verib, onun müsəlman şərqində ilk operanın müəllifi, eləcə də Azərbaycan milli himinin müəllifi olmasını vurğulayaraq, dahi bəstəkarın doğum gününün Azərbaycanda Milli Musiqi günü kimi qeyd olunduğunu bildirib.
Filmi Belqraddakı diplomatik korpusun və Serbiya ictimaiyyətinin nümayəndələri böyük maraqla izləyiblər.

“Arshin mal alan” was screened in Belgrade
On September 18, 2017 “Arshin mal alan” film (1945) restored and colored by the support of Heydar Aliyev Foundation was screened in the cinema hall of the Ethnografic Museum in Belgrade, in connection with the birth anniversary of the great composer Uzeyir Hajibeyli. The screening was organized by the initiative and support of the Embassy of Azerbaijan in Serbia and Azerbaijani Cultural Center.
The event was opened by the director of Azerbaijani Cultural Center prof.Zarifa Alizade who informed the participants about the works of U.Hajibeyli - the author of the first opera in muslim word and the national anthem of Azerbaijan. She noted that his birthday is celebrated as a national music day in Azerbaijan.
The film was met with interest of the representatives of the diplomatic crops in Belgrade and Serbian public.