İkitərəfli münasibətlərin yaradılması haqqında məlumat
Keçmiş Yuqoslaviya Azərbaycanın müstəqilliyini 1991-ci il dekabrın 31-də tanımış, Serbiya və Monteneqro İttifaqı ilə Azərbaycan Respublikası arasında ikitərəfli diplomatik münasibətlər isə 21 avqust 1997-ci ildə qurulmuşdur.
2010-cu ilin 25 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının Serbiya Respublikasinda Səfirliyi təsis edilmişdir. Serbiya Azərbaycanda iqamətgahı Türkiyədə olan Səfirliyi vasitəsilə təmsil olunurdu.
2011-ci ilin fevral ayında Serbiyanın Azərbaycan Respublikasında Səfirliyi fəaliyyətə başlamışdır.
3 may 2021-ci il tarixində Serbiya Respublikasının səfiri Draqan Vladisavlyeviç etimadnaməsini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə təqdim etmişdir.
25 avqust 2021-ci ildə Azərbaycan Respublikasının səfiri Kamil Xasiyev etimadnaməsini Serbiya Respublikasının Prezidenti cənab Aleksandar Vuçiçə təqdim etmişdir.
Hökumətlərarası Komissiya
2011-ci ilin iyun ayında yaradılmış Azərbaycan Respublikası ilə Serbiya Respublikası arasında Ticarət və İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın indiyədək altı iclası keçirilmişdir. Komissiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev, Serbiya tərəfindən həmsədri isə xarici işlər naziri Nikola Selakoviçdir. Hökumətlərarası Komissiyanın altıncı iclası 2021-ci ilin 25-27 iyul  tarixlərində Bakıda keçirilmişdir.
Parlamentlərarası münasibətlər
Azərbaycan-Serbiya parlamentlərarası dostluq qrupu mövcuddur.
Azərbaycan ilə Serbiya arasında sahələr üzrə əlaqələrə dair məlumat
Siyasi sahədə:
Azərbaycanla Serbiya arasında bütün sahələri əhatə edən strateji tərəfdaşlıq münasibətləri mövcuddur. Serbiya Respublikasının Prezidenti Tomislav Nikoliçin 7-9 fevral 2013-cü ildə Azərbaycana rəsmi səfəri zamanı iki ölkənin dövlət başçıları tərəfindən “Azərbaycan Respublikası və Serbiya Respublikası arasında dostluq münasibətləri və strateji tərəfdaşlıq haqqında Bəyannamə” imzalanmışdır.
Serbiya Respublikasının Prezidenti Aleksandar Vuçiçin 2018-ci ilin 21-22 may tarixlərində Azərbaycana həyata keçirilmiş rəsmi səfəri zamanı “Azərbaycan Respublikası ilə Serbiya Respublikası arasında strateji tərəfdaşlıq üzrə Birgə Fəaliyyət Planı”nı imzalanmışdır.
Azərbaycan və Serbiya beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında ölkələrin  suverenliyini və ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir. 2013-cü ilin fevral ayında “Beynəlxalq hüquqa riayət olunması və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişənin sülh yolu ilə həllinə dair qətnamə” layihəsi Serbiya Parlamentinin gündəliyinə salınmışdır.
İkitərəfli dostluq və əməkdaşlıq münasibətləri beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində çoxtərəfli platformalarda da öz əksini tapır. Buna misal olaraq, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində ölkələrin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan mövqelərinə göstərilən qarşılıqlı dəstəkləri sadalamaq olar.
Xüsusilə qeyd edilməlidir ki, Azərbaycan və Serbiyanın birgə təşkilatçılığı ilə 2021-ci ilin 10-11 oktyabr tarixlərində Belqrad şəhərində Qoşulmama Hərəkatı təşkilatının 60 illik yubileyinə həsr olunmuş yüksək səviyyəli tədbiri təşkil olundu. Ümumilikdə 120-yə yaxın ölkə və beynəlxalq təşkilatların yüksək rütbəli nümayəndələrinin iştirak etdiyi bu geniş miqyaslı tədbirin uğurla həyata keçirilməsi Azərbaycan və Serbiyanın birgə əməkdaşlığının bariz nümunəsidir.
Siyasi sahədə imzalanmış əsas saziş və müqavilələr:
1. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin və Serbiya Respublikası Prezidentinin Birgə Bəyannaməsi. Bakı, 13 may 2010-cu il.
2. Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Serbiya Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında əməkdaşlıq haqqında Protokol. Bakı, 13 may 2010-cu il.
3. Azərbaycan Respublikası və Serbiya Respublikası arasında dostluq münasibətləri və strateji tərəfdaşlıq haqqında Bəyannamə. Bakı, 8 fevral 2013-cü il.
4. Azərbaycan Respublikası ilə Serbiya Respublikası arasında strateji tərəfdaşlıq üzrə Birgə Fəaliyyət Planı. 12 oktyabr 2018-ci il.
5. Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Serbiya Respublikasının Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair Anlaşma Memorandumu. Belqrad, 11 oktyabr 2021.
İqtisadi sahədə:
7 iyun 2011-ci ildən etibarən Azərbaycan-Serbiya Ticarət və İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyası fəaliyyət göstərir. Komissiyanın indiyədək keçirilmiş 6 iclası çərçivəsində Biznes Forumlar da təşkil olunmuşdur. İkitərəfli ticarət dövriyyəsinin daha da artırılması istiqamətində bir sıra tədbirlər planı həyata keçirilir. Bunlardan biri də, 2021-ci ilin oktyabr ayında ikitərəfli qaydada viza rejiminin ləğv olunmasına dair Sazişin imzalanmasıdır. Bu addım turizmin inkişafı ilə yanaşı, fiziki və hüquqi şəxslərin birbaşa ünsiyyəti və biznes səfərlərinə yol açmaqla ikitərəfli əlaqələrin inkişaf tempinə təkan verəcək.
Serbiyada 2010-cu ildə Serbiya-Azərbaycan Ticarət Palatası təsis edilmişdir.
2013-cü ilin martından etibarən Azərbaycanın “AzVirt” şirkəti Serbiyada yol-infrastruktur layihələrinin tikintisi ilə məşğul olur. “11-ci dəhliz” avtomobil yolunun Lyiq-Prelyina hissəsi, bir sıra körpü və yol ötürücülərinin tikintisi artıq başa çatmışdır.
2022-ci ilin 14 fevral tarixində Azərbaycanın “AzVirt” şirkəti tərəfindən Serbiyada tikintisi həyata keçirilən Macvanski-Sabaç-Loznisa avtomobil yolunun tikinti işlərinin ikinci hissəsinə (Sabaç-Loznisa) başlaması ilə əlaqədar mərasim keçirilmişdir. Mərasimdə Serbiya Respublikasının Prezidenti Aleksandar Vuçiç, Serbiyanın Tikinti, Nəqliyyat və İnfrastruktur naziri Tomislav Momiroviç, “Serbiya Dəhlizləri” dövlət şirkətinin direktoru Aleksandr Antiç, “Serbiya Yolları” dövlət şirkətinin direktoru Zoran Drobnyak, Azərbaycanın Serbiyadakı Səfiri Kamil Xasiyev və “AzVirt” şirkətinin icraçı direktoru Murat Türkoğlu, iştirak etmişdirlər.
Mərasimdə ilk olaraq çıxış edən səfir Kamil Xasiyev qeyd etdi ki, Serbiyanın iqtisadiyyatı “COVİD-19” pandemiyası və sair bu kimi qlobal çətinliklərə baxmayaraq, hər il inkişaf edir və bu inkişaf prosesinə Azərbaycanın “AzVirt” kimi şirkətlərinin də töhfə verdiyini  görmək məmnunluq doğurur.
Prezident A.Vuçiç çıxış edərək, Serbiya Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasında münasibətlərin inkişaf etməsindən məmnunluğunu ifadə etdi. Azərbaycan şirkəti  “AzVirt”in Serbiyanın mənafeyinə uyğun olaraq, işləri keyfiyyətli və zamanında həyata keçirdiyini vurğulayan Prezident A.Vuçiç, tikinti işlərinin 2024-cü ilin sentyabr ayında yekunlaşacağını qeyd etdi.
İqtisadi sahədə imzalanmış əsas saziş və müqavilələr:
1. Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Serbiya Respublikası Hökuməti arasında ticarət və iqtisadi əməkdaşlıq haqqında Saziş. Bakı, 13 may 2010-cu il.
2. Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Serbiya Respublikası Hökuməti arasında gəlirlərə və əmlaka görə vergilərə münasibətdə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında Konvensiya. Bakı, 13 may 2010-cu il.
3. Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Serbiya Respublikası Hökuməti arasında sərmayələrin təşviqi və qarşılıqlı qorunması haqqında Saziş. Belqrad, 8 iyun 2011-ci il.
4. Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Serbiya Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi və texniki əməkdaşlıq haqqında Saziş. Bakı, 25 yanvar 2012-ci il.
5. Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Serbiya Respublikası Hökuməti arasında beynəlxalq avtomobil daşımaları haqqında Saziş. 12 oktyabr 2018-ci il.
6. “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Serbiya Respublikası Hökuməti arasında hava əlaqələri haqqında” Saziş. 12 oktyabr 2018-ci il.
Humanitar və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlıq:
Digər sahələrdə olduğu kimi, humanitar və mədəniyyət sahələri üzrə də ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələri uğurla inkişaf edir. İndiyədək qarşılıqlı əsasda həyata keçirilmiş lahiyələrdən ən yaddaqalanlarını aşağıdakı kimi sadalamaq olar;
2010-cu ilin iyun ayında Belqrad şəhərində Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi yaradılmışdır.
2011-ci ildə Azərbaycan Hökumətinin dəstəyi ilə Belqraddakı “Taşmaydan parkı” yenidən qurulmuş və abadlaşdırılmışdır. Parkda Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev və görkəmli serb yazıçısı Milorad Paviçin heykəlləri ucaldılmışdır.
2011-ci ildə Azərbaycan Hökumətinin dəstəyi ilə Serbiyanın Novi Sad şəhərində dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin adını daşıyan, Azərbaycan və Serbiya xalqları arasında dostluq rəmzi olan “Üzeyir Hacıbəyli Memorialı” yaradılmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin şəxsi göstərişi və Azərbaycan Hökumətinin dəstəyi ilə 2011-2012-ci illərdə Belqraddakı “Bayraklı Cami” məscidinin təmiri və bərpası, Novi Sad şəhərində “Müqəddəs Petka” kilsəsinin tikintisi və təmiri, həmçinin Novi Pazar şəhərində Mədəniyyət Mərkəzinin təmiri həyata keçirilmişdir.
Azərbaycan və Serbiya, həmçinin Balkan ölkələri arasında çoxşaxəli əlaqələrin inkişafına verdiyi töhfələrə və Azərbaycan və Balkan xalqlarının yaxınlaşmasında xüsusi xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə “Ana və Vlade Divats Fondu”nun “Balkanların ləyaqətli dostu” beynəlxalq mükafatı təqdim edilmişdir.
7-9 fevral 2013-cü ildə Serbiya Respublikasının Prezidenti Tomislav Nikoloçin Azərbaycana rəsmi səfəri zamanı Bakıda görkəmli serb alimi, fizik Nikola Teslanın abidəsinin rəsmi açılışı olmuşdur.
Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı (ATGTİ) ilə Serbiya Universitetləri Tələbə Konfransı (SKONUS) arasında imzalanmış əməkdaşlıq memorandumuna əsasən bir həftə tələbə mübadiləsi proqramı çərçivəsində beş azərbaycanlı tələbə 2-9 sentyabr 2013-cü il tarixlərində Serbiyada, beş serbiyalı tələbə isə 10-16 sentyabr 2013-cü il tarixlərində Azərbaycanda səfərdə olmuşlar.
19 may 2014-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin birbaşa göstərişi ilə Serbiyada baş vermiş sel və daşqınların törətdiyi təbii fəlakətin nəticələrinin aradan qaldırılması məqsədi ilə Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyi tərəfindən xüsusi təyyarə reysi ilə gətirilən 400 000 avro dəyərində humanitar yardım Belqrad hava limanında Serbiyanın aidiyyəti qurumlarına təhvil verilmişdir.
31 iyul 2014-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Serbiya Respublikasındakı Səfirliyi, Serbiya-Azərbaycan Ticarət Palatası və Belqrad şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən Serbiyanın Loznitsa şəhərində may ayında baş vermiş sel fəlakətdən əziyyət çəkən insanlara humanitar yardım göstərilmişdir.
20 oktyabr 2014-cü il tarixində Belqrad şəhərinin faşist işğalından azad olunmasının 70 illiyi ilə əlaqədar Serbiyanın RTS kanalında (Serbiya Dövlət Yayım Korporasiyası) nümayiş etdirilmiş sənədli filmdə, 90% azərbaycanlılardan təşkil olunmuş “Qırmızı bayraqlı 223-cü Belqrad diviziyası”nın döyüşçüsü olmuş, müharibə veteranı Zülfəli Əliyevdən, eləcə də qeyd olunan diviziya haqqında xüsusi məlumat verilmişdir.
Serbiya Respublikasının Prezidenti cənab Tomislav Nikoliçin 26 mart 2015-ci il tarixli Fərmanı ilə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevə Serbiya Respublikası qarşısında ictimai, mədəniyyət və humanitar fəaliyyət sahəsində xüsusi xidmətlərinə görə Serbiya Respublikasının yüksək dövlət mükafatı - “Sreten Ordeni” ilə təltif edilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2015-ci ildə Azərbaycanın görkəmli şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 90 illik yubileyinin qeyd edilməsi barədə müvafiq Sərəncamı əldə rəhbər tutularaq, böyük şairimizin dost və strateji tərəfdaş Serbiyada yaxından tanıdılması və adının Belqrad şəhərinin küçələrindən birinə verilməsi üçün Belqrad şəhər Meriyasına müraciət etmişdir. Bununla əlaqədar, Belqrad şəhərinin Meriyası və Parlamenti, 23 iyun 2015-ci il tarixli iclasında, Tsrnotravske-dən başlayaraq Borska ilə Pere Velemiroviç küçələrinin kəsişməsinədək davam edən küçəyə - Bəxtiyar Vahabzadə küçəsi - adının verilməsi haqqında Qərar qəbul etmişdir.
19 may 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin göstərişinə əsasən, Azərbaycan Hökuməti adından COVİD-19 pandemiyası ilə mübarizəyə dəstək məqsədilə Serbiya Respublikasına bir təyyarə humanitar yardım göndərilmişdir.
17 noyabr 2021-ci il tarixində Belqrad şəhərində Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Milli Muzeyin Atrium zalında dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illiyinə həsr olunmuş ədəbi-bədii gecə keçirilmişdir. “Mədəniyyətlərin dialoqu. Nizami Gəncəvinin 880 illiyi” adlı ədəbi-bədii gecədə qüdrətli söz ustadının qəzəlləri Azərbaycan dilində və ilk dəfə serb dilində səsləndirilmişdir.
14 yanvar 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Serbiya Respublikasındakı Səfirliyi, Belqradda fəaliyyət göstərən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi və Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatının (TÜRKSOY) təşkilatçılığı ilə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr edilmiş “Nizami Gəncəvini oxuyaraq” adlı kitab-albomunun təqdimatı keçirilmişdir.
25 fevral 2022-ci il tarixində Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycanın Serbiyadakı səfirliyinin dəstəyi və Belqradda fəaliyyət göstərən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Belqradın “Milli Muzey”ində dünya və Azərbaycan klassik musiqilərindən ibarət anım konserti təşkil olunmuşdur.
Humanitar sahədə imzalanmış əsas saziş və müqavilələr:
1. Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Serbiya Respublikasının Təhsil və Elm Nazirliyi arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş. Belqrad, 8 iyun 2011;
2. Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi və Serbiya Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi arasında gənclərlə iş və idman sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş. Belqrad, 8 iyun 2011;
3. Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Serbiya Respublikası Hökuməti arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş. Belqrad, 8 iyun 2011.

The former Yugoslavia recognized the independence of Azerbaijan on December 31, 1991, and bilateral diplomatic relations between the Union of Serbia and Montenegro and the Republic of Azerbaijan were established on August 21, 1997.
On March 25, 2010, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Serbia was established. Serbia was represented in Azerbaijan through the Embassy in Turkey.
In February 2011, the Embassy of Serbia in the Republic of Azerbaijan was opened.
On May 3, 2021, Ambassador of the Republic of Serbia Dragan Vladisavlyevich presented his credentials to President of the Republic of Azerbaijan H.E.Mr. Ilham Aliyev.
On August 25, 2021, Ambassador of the Republic of Azerbaijan Kamil Khasiyev presented his credentials to the President of the Republic of Serbia, H.E.Mr. Aleksandar Vucic.
Intergovernmental Commission
The Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Serbia, established in June 2011, has held six meetings so far. The Azerbaijani co-chair of the commission is the Minister of Labor and Social Protection Mr. Sahil Babayev, and the Serbian co-chair is the Foreign Minister Mr.Nikola Selakovic. The sixth meeting of the Intergovernmental Commission was held on July 25-27, 2021 in Baku.
Inter-parliamentary relations
There is an Azerbaijani-Serbian inter-parliamentary friendship group.
Information on bilateral relations between Azerbaijan and Serbia
In the political sphere:
Azerbaijan and Serbia have strategic partnership relations covering all areas. During the official visit of the President of the Republic of Serbia H.E.Mr.Tomislav Nikolic to Azerbaijan on February 7-9, 2013, the Presidents of the two countries signed the "Declaration on Friendship and Strategic Partnership between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Serbia".
During the official visit of the President of the Republic of Serbia H.E.Mr.Aleksandar Vucic to Azerbaijan on May 21-22, 2018, the "Joint Action Plan on Strategic Partnership between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Serbia" was signed.
Azerbaijan and Serbia support the sovereignty and territorial integrity of the countries on the basis of norms and principles of international law. In February 2013, the draft "Resolution on the observance of international law and the peaceful settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict" was put on the agenda of the Serbian Parliament.
Bilateral friendly relations and cooperation are also reflected in multilateral platforms within international organizations. An example of this is the mutual support of countries within international organizations for their positions based on the norms and principles of international law.
It should be noted that a high-level event dedicated to the 60th anniversary of the Non-Aligned Movement was organized by Azerbaijan and Serbia in Belgrade on October 10-11, 2021. The successful implementation of this large-scale event, which is attended by high-ranking representatives of about 120 countries and international organizations, is a clear example of joint cooperation between Azerbaijan and Serbia.
The main agreements and contracts signed in the political sphere:
1. Joint Declaration of the President of the Republic of Azerbaijan and the President of the Republic of Serbia. Baku, May 13, 2010.
2. Protocol on cooperation between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Serbia. Baku, May 13, 2010.
3. Declaration on friendly relations and strategic partnership between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Serbia. Baku, February 8, 2013.
4. Joint Action Plan on Strategic Partnership between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Serbia. October 12, 2018.
5. Memorandum of Understanding on political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Serbia. Belgrade, 11 October 2021.
In the economic field:
The Azerbaijan-Serbia Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation has been functioning since June 7, 2011. Business Forums have also been organized as part of the Commission's six meetings so far. A number of action plans are being implemented to further increase bilateral trade. One of them is the signing of a bilateral visa waiver agreement in October 2021. Along with the development of tourism, this step will give impetus to the development of bilateral relations by opening direct communication and business trips of individuals and legal entities.
The Serbian-Azerbaijani Chamber of Commerce was established in Serbia in 2010.
Since March 2013, the Azerbaijani company “AzVirt” has been engaged in the construction of road infrastructure projects in Serbia. The construction of the Lyigk-Prelyina section of the 11th Corridor highway, a number of bridges and overpasses has already been completed.
On February 14, 2022, a ceremony was held in connection with the start of the second part of the construction of the Macvanski-Sabac-Loznisa highway (Sabac-Loznisa), which is being built in Serbia by the Azerbaijani company AzVirt. It was attended by the President of the Republic of Serbia H.E.Mr.Aleksandar Vucic, Minister of Construction, Transport and Infrastructure of Serbia Mr.Tomislav Momirovic, Director of Serbian Corridors Mr.Alexander Antic, Director of Serbian Roads Mr.Zoran Drobnyak, Ambassador of Azerbaijan to Serbia Mr.Kamil Khasiyev and Executive Director of “AzVirt” Mr.Murad  Turkoglu.
Speaking at the ceremony, Ambassador Kamil Khasiyev noted that the Serbian economy is developing every year, despite the COVID-19 pandemic and other global challenges, and it is gratifying to see that Azerbaijani companies such as “AzVirt” also contribute to this development process.
In his speech, President A.Vucic expressed satisfaction with the development of relations between the Republic of Serbia and the Republic of Azerbaijan. Emphasizing that the Azerbaijani company “AzVirt” carried out the work in a quality and timely manner in the interests of Serbia.
President A.Vucic said that the construction work will be completed in September 2024.
The main agreements and contracts signed in the economic sphere:
1. Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Serbia on trade and economic cooperation. Baku, May 13, 2010.
2. Convention between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Serbia on the Elimination of Double Taxation with Respect to Taxes on Income and Property. Baku, May 13, 2010.
3. Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Serbia on the promotion and mutual protection of investments. Belgrade, 8 June 2011.
4. Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Serbia on economic and technical cooperation. Baku, January 25, 2012.
5. Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Serbia on international road transport. October 12, 2018.
6. Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Serbia on air communication. October 12, 2018.
Humanitarian and cultural cooperation:
As in other areas, bilateral cooperation in the humanitarian and cultural spheres is developing successfully. The most memorable of the projects implemented on a reciprocal basis so far can be listed as follows;
In June 2010, the Azerbaijan Cultural Center was established in Belgrade.
In 2011, with the support of the Government of Azerbaijan, the Tashmaydan Park in Belgrade was reconstructed and improved. Statues of national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev and prominent Serbian writer Milorad Pavic have been erected in the park.
In 2011, with the support of the Government of Azerbaijan, the Uzeyir Hajibeyli Memorial, named after the great Azerbaijani composer Uzeyir Hajibeyov, was established in Novi Sad, Serbia, as a symbol of friendship between the peoples of Azerbaijan and Serbia.
On the personal instructions of the President of the Republic of Azerbaijan H.E.Mr. Ilham Aliyev and with the support of the Government of Azerbaijan, in 2011-2012 the Bayrakli Mosque in Belgrade, the St. Petka Church in Novi Sad, and the Cultural Center in Novi Pazar were repaired and restored.
President of the Republic of Azerbaijan H.E.Mr.Ilham Aliyev has been awarded the Mother and Vlade Divats Foundation's "Deserved Friend of the Balkans" international award for his contribution to the development of multifaceted relations between Azerbaijan and Serbia, as well as the Balkan countries, and for his special services in bringing Azerbaijan and the Balkans closer.
On February 7-9, 2013, during the official visit of the President of the Republic of Serbia H.E.Mr.Tomislav Nikoloc to Azerbaijan, the monument to the prominent Serbian scientist, physicist Nikola Tesla was officially unveiled in Baku.
According to the memorandum of cooperation signed between the Union of Student Youth Organizations of Azerbaijan (USYOA) and the Student Conference of Universities of Serbia (SKONUS), five Azerbaijani students visited Serbia on September 2-9, 2013 and five Serbian students visited Azerbaijan on September 10-16, 2013.
On May 19, 2014, on the direct order of the President of the Republic of Azerbaijan H.E.Mr.Ilham Aliyev, a humanitarian plane worth 400,000 Euros was flown in by a special plane of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan. The aid was handed over to the relevant authorities of Serbia at Belgrade airport.
On July 31, 2014, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Serbia, the Serbian-Azerbaijani Chamber of Commerce and the Azerbaijan Cultural Center in Belgrade provided humanitarian assistance to people affected by the May floods in Loznitsa, Serbia.
Documentary shown on the Serbian RTS (Serbian State Broadcasting Corporation) on October 20, 2014, on the occasion of the 70th anniversary of the liberation of Belgrade from Nazi occupation, about the 223rd Belgrade Red Banner Division which was made of (90%) Azerbaijani fighters. The documentary talked about veteran Zulfali Aliyev, as well as gave special information about the division.
By the Decree of the President of the Republic of Serbia H.E.Mr.Tomislav Nikolic dated March 26, 2015, President of the Heydar Aliyev Foundation Mrs.Mehriban Aliyeva was awarded the highest state award of the Republic of Serbia - "Sreten Order" for special services to the Republic of Serbia in the field of social, cultural and humanitarian activities.
Based on the relevant Order of the President of the Republic of Azerbaijan H.E.Mr.Ilham Aliyev on the celebration of the 90th anniversary of the prominent Azerbaijani poet Bakhtiyar Vahabzade in 2015, an appeal to the Belgrade City Hall was submitted in order to introduce Azerbaijan’s great poet to a friendly and strategic partner in Serbia. In this regard, the City Hall and Parliament of Belgrade, at a meeting on June 23, 2015, decided to rename the street from Tsrnotravske to the intersection of Borska and Pere Velemirovich streets - Bakhtiyar Vahabzade Street.
On May 19, 2020, on the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan H.E.Mr.Ilham Aliyev, a plane of humanitarian aid was sent to the Republic of Serbia on behalf of the Government of Azerbaijan to support the fight against the COVID-19 pandemic.
On November 17, 2021, a literary-artistic evening dedicated to the 880th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi was held in the Atrium Hall of the National Museum in Belgrade, organized by the Azerbaijan Cultural Center and titled as “Dialogue of cultures. 880th anniversary of Nizami Ganjavi ” literary and artistic evening.
On January 14, 2022, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Serbia, the Azerbaijan Cultural Center in Belgrade and the International Organization of Turkish Culture (TURKSOY) organized a book-album presentation titled "Reading Nizami Ganjavi" dedicated to the 880th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi.
On February 25, 2022, on the occasion of the 30th anniversary of the Khojaly genocide, a memorial concert of world and Azerbaijani classical music was organized at the National Museum of Belgrade with the support of the Azerbaijani Embassy in Serbia and the Azerbaijan Cultural Center in Belgrade.
The main agreements and contracts signed in the humanitarian sphere:
1. Agreement between the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Education and Science of the Republic of Serbia on cooperation in the field of education. Belgrade, 8 June 2011;
2. Agreement between the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Serbia on cooperation in the field of youth work and sports. Belgrade, 8 June 2011;
3. Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Serbia on cooperation in the field of culture. Belgrade, 8 June 2011.