Qanlı Yanvar faciəsi Serbiyada anılıb
Yanvarın 20-də Azərbaycanın Serbiyadakı səfirliyində Qanlı Yanvar faciəsinin 27-ci ildönümü ilə əlaqədar anım mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Serbiyada yaşayan Azərbaycan icmasının üzvləri və Serbiya ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
20 Yanvar qırğınını əks etdirən fotosərgi ilə tanış olan tədbir iştirakçıları faciə qurbanlarının xatirəsini birdəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Ölkəmizin Serbiyadakı səfiri Eldar Həsənov 27 il əvvəl 1990-cı il yanvarın 20-də Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası rəhbərliyinin və sovet silahlı qüvvələrinin Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi təcavüzdən danışaraq azadlığı, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizəyə qalxan Vətən övladlarının və dinc əhalinin vəhşicəsinə gülləboran edildiyini bildirib. Faciə zamanı 147- insanın qətlə yetirildiyini, 744 insanın yaralandığını və yüzlərlə insanın həbs olunaraq təzyiqlərə məruz qaldığını deyən səfir, 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycan xalqının imperiyaya qarşı azadlıq mübarizəsinin şərəf tarixi olduğunu vurğulayıb. O bildirib ki, bu faciə zamanı Azərbaycan xalqının göstərdiyi şücaət Sovet rejiminin və totalitarizminin dağılmasına zəmin yaradıb.
E.Həsənov ümummilli lider Heydər Əliyevin 1990-cı il yanvarın 21-də Azərbaycanın Moskvadakı nümayəndəliyinə gələrək, sovet rəhbərliyinə qarşı açıq etiraz etdiyini və həmin hadisələrə müstəqil Azərbaycanda məhz Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə ilk dəfə siyasi-hüquqi qiymət verildiyini xatırladıb.
Tədbir iştirakçıları faciə zamanı milli azadlıq yolunda şəhid olmuş qəhrəmanların xatirəsinin xalqımızın yaddaşında əbədi yaşayacağına əminliklərini bildiriblər.

Bloody January tragedy commemorated in Serbia
On January 20, 2017, the 27th anniversary of the bloody January was commemorated in the Embassy of Azerbaijan in Serbia.
The event was attended by the representatives of the Azerbaijani community in Serbia and the Serbian society.
The participants of the commemorative event were acquainted with the photo stand displaying the tragedy of January 20, 1990 and remembered the victims of bloody day with a minute of silence.
Mr.Eldar Hasanov, Ambassador of Azerbaijan to Serbia said that upon the orders of the USSR Communist Party leadership heavily armed Soviet troops had attacked peaceful civilians in Azerbaijan who had been rallying on the streets, protesting against violation of the territorial integrity of Azerbaijan, and demanding freedom. He noted that the tragedy of 20 January, when 147 men were killed, 744 were injured and hundreds were jailed, is the honorable history of the struggle for freedom against the imperia of the people of Azerbaijan. He highlighted that the heroism of the Azerbaijani people demonstrated during this tragedy caused the collapse of the Soviet regime and totalitarianism.
Eldar Hasanov stressed that on January 21, 1990, Heydar Aliyev, national leader of the Azerbaijani people, came to the the Permanent Mission of Azerbaijan in Moscow and protested against the Soviet leadership. He noted that the national leader Heydar Aliyev was the initiator of the political-legal assessment of the tragic events of the January 20, 1990 in the independent Azerbaijan.
The participants of the event noted with assurance that the Azerbaijani people would never forget the victims of January massacre, who sacrificed their lives for the national freedom.