Belqradda Azərbaycan Respublikasının Milli Bayramı – Respublika Gününə həsr olunmuş rəsmi qəbul keçirilmişdir
27 may 2015-ci il tarixində Serbiyanın paytaxtı Belqrad şəhərindəki “Kraun Plaza” otelində Azərbaycan Respublikasının Milli Bayramı – Respublika Gününə həsr olunmuş rəsmi qəbul keçirilmişdir. Tədbirdə Serbiya Respublikası Parlamentinin Sədri Maya Qoykoviç, Serbiya Respublikası Baş nazirinin müavini, ticarət, turizm və telekommunikasiya naziri, Azərbaycan Respublikası ilə Serbiya Respublikası arasında Ticarət və İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Rasim Lyayiç, Serbiya Respublikasının energetika naziri Aleksandar Antiç, Avrointeqrasiya məsələləri üzrə nazir Yadranka Yoksimoviç, Serbiya Respublikası Prezidentinin müşaviri Oliver Antiç, digər yüksək rütbəli dövlət və hökumət rəsmiləri, millət vəkilləri, siyasi partiyaların rəhbərləri, Serbiya Yazıçılar İttifaqının sədri Radomir Andriç, Serbiya Olimpiya Komitəsinin təmsilçiləri, Belqrad şəhər meriyasının rəhbərliyi, xristian və müsəlman din xadimləri, ictimai və qeyri-hökumət təşkilatlarının, Belqrad şəhərində akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri, Belqradda fəaliyyət göstərən Serbiya-Azərbaycan Ticarət Palatasının, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin və Serbiya-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin rəhbərliyi və üzvləri, Serbiyada yaşayan, çalışan və təhsil alan azərbaycanlılar və çox sayda KİV nümayəndələri iştirak etmişlər.
Tədbirdə Azərbaycan və Serbiyanın dövlət himnləri səsləndirildikdən sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Serbiya Respublikasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Eldar Həsənov 97 il bundan əvvəl, 28 may 1918-ci ildə tarixi “istiqlal bəyannamə”sinin qəbul edilməsi ilə Şərqdə, bütün müsəlman dünyasında ilk demokratik parlamentli respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasından və onun tarixindən bəhs edərək, tədbir iştirakçılarına Azərbaycan xalqının uzun illər apardığı milli azadlıq mübarizəsi və SSRİ-nin dağılması ilə yaranan tarixi şərait nəticəsində 1991-ci il oktyabrın 18-də “Dövlət Müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı”nın qəbul edilməsi ilə Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin yenidən bərpa edildiyi barədə məlumat vermiş, bu günün Azərbaycanın dövlətçilik tarixində ən parlaq, unudulmaz və önəmli tarixi günlərdən biri olduğunu və indiki müstəqil Azərbaycan Respublikasının 1918-1920-ci illərdə müsəlman Şərqində ilk dünyəvi, hüquqi və demokratik dövlət olan Azərbaycan Demokratik Respublikasının hüquqi varisi olduğunu vurğulamışdır.
Səfir E.Həsənov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, o cümlədən əzəli və əbədi Azərbaycan torpağı olan ərazilərimizin – Dağlıq Qarabağ və onun ətrafındakı 7 rayonumuzun Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunması və bu münaqişə nəticəsində 1 milyondan artıq azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyi barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verərək, münaqişə ilə bağlı BMT TŞ-nin işğalı pisləyən və işğalçı qüvvələrin tam və qeyd-şərtsiz Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması haqqında qəbul etdiyi dörd qətnamənin hələ də yerinə yetirilmədiyini, Ermənistan tərəfinin eyni zamanda ATƏT, AŞ və digər nüfuzlu təşkilatların da münaqişə ilə bağlı qəbul etdikləri qətnamə və sənədlərə məhəl qoymadığını, lakin bütün bunlara baxmayaraq Azərbaycan dövlətinin münaqişənin beynəlxalq hüququn ümumtanınmış norma və prinsipləri əsasında – ölkəmizin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərinin toxunulmazlığı çərçivəsində həll olunacağına inandığını, bu səpkidə Azərbaycanın özünün strateji tərəfdaşı olan Serbiyanın ATƏT-in fəaliyyətdə olan Sədri qismində səylərini artıracağına ümid bəslədiyini bildirmişdir.
Səfir E.Həsənov tədbir iştirakçılarına Azərbaycan-Serbiya əməkdaşlığının sürətli inkişafı barədə məlumat verərək, strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinin əldə olunduğu bu münasibətlərin yüksək səviyyəsini təkcə son bir neçə ay ərzində həyata keçirilmiş yüksək səviyyəli səfərlərin bariz sübut etdiyini, belə ki, 2014-cü ilin dekabr ayında Serbiya Respublikası Parlamentinin Sədri Maya Qoykoviçin, cari ilin aprel ayında Baş nazir Aleksandar Vuçiçin, mədən sənayesi və enerji naziri Aleksandar Antiçin, may ayında Avrointeqrasiya məsələləri üzrə nazir Yadranka Yoksimoviçin və mədəniyyət və informasiya naziri İvan Tasovatsın Azərbaycanda səfərdə olduqlarını, bir neçə gün sonra Serbiya Baş nazirinin birinci müavini, xarici işlər naziri, ATƏT-in fəaliyyətdə olan Sədri İvitsa Daçiçin Azərbaycana səfər edəcəyini, həmçinin Serbiya Respublikasının Prezidenti Tomislav Nikoliçin Bakı şəhərində keçiriləcək 1-ci Avropa Oyunlarının təntənəli açılış mərasimində iştirakının nəzərdə tutulduğunu bildirmişdir.
Səfir E.Həsənov “Bakı-2015” Avropa Oyunları barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verərək, 20 idman növü üzrə keçiriləcək bu idman yarışında 6000-dən çox, o cümlədən Serbiyadan 130-dan çox idmançının iştirak edəcəyini söyləmişdir.
Səfir E.Həsənov eyni zamanda Azərbaycanın müxtəlif mədəniyyətlərin kəsişdiyi və dini konfesiyaların nümayəndələrinin sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşadığı tolerant ölkə olduğunu, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyində ölkəmizdə hər bir sahədə sürətli inkişafın müşahidə edildiyini, demokratik islahatlar, eləcə də irimiqyaslı enerji və nəqliyyat dəhlizi layihələrinin həyata keçirildiyini, Azərbaycanın müstəqil siyasət yürüdərək, iqtisadi sahədə dünyanın ən dinamik inkişaf edən ölkələrindən birinə çevrildiyini və beynəlxalq aləmdə etibarlı tərəfdaş ölkə kimi tanındığını bildirmişdir.
Tədbirdə Serbiya Respublikası Baş nazirinin müavini R.Lyayiç çıxış edərək, Azərbaycan xalqını və dövlətini 28 May – Respublika Günü münasibəti ilə təbrik etmiş, Serbiya dövləti və rəhbərliyinin Azərbaycanla münasibətlərə müstəsna önəm verdiyini, dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin ölkələrimiz arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə zəmin yaratdığını, Azərbaycanla Serbiya arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi və mümkün olduqca daha geniş sahələri əhatə etmək üçün qarşılıqlı istəyin mövcudluğunu vurğulamış və ölkələrimiz arasında əlaqələrin bundan sonra da yüksələn xətlə inkişaf edəcəyinə əmin olduğunu bildirmişdir. O, ötən ilin may ayında Serbiyada sel və daşqınların törətdiyi ağır təbii fəlakətin nəticələrinin aradan qaldırılması məqsədi ilə Serbiya tərəfinin müraciəti əsasında Azərbaycanın dərhal və təxirə salınmadan humanitar yardım göndərmiş ilk ölkələrin sırasında olduğunu vurğulayaraq, buna görə dost Azərbaycan dövlətinə, xalqına və xüsusilə Prezident İlham Əliyevə öz dərin minnətdarlığını ifadə etmiş və bu nəcib hərəkətin Serbiya xalqı tərəfindən heç vaxt unudulmayacağını bildirmişdir.
Tədbir Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, ölkəmizin gündəlik həyatını, müstəqilliyin bərpasından sonra əldə edilmiş uğurları əks etdirən filmin, eləcə də “Bakı-2015” Avropa Oyunlarının təqdimatını əks etdirən video-çarxın və “İlk Avropa Oyunları qədim Bakı torpağında” klipinin nümayişi ilə davam etmişdir.

On the occasion of the national holiday of the Republic of Azerbaijan – Republic Day the official reception was organized in Belgrade
On the occasion of the national holiday of the Republic of Azerbaijan – Republic Day the official reception was organized in the “Crown Plaza” hotel situated in Belgrade, the capital of Serbia on May 27, 2015. Ms.Maja Gojkovic, Chairperson of the Serbian Parliament, Mr.Rasim Ljajic Deputy Prime Minister of the Republic of Serbia, Minister of Trade, Tourism and Telecommunication and Co-chairman of the Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Serbia, Mr.Aleksandr Antic, Minister of Energy of the Republic of Serbia, Ms.Jardanka Joksimovic, Minister on Euro integration issues, Mr.Oliver Antic, the counselor of the President of the Republic of Serbia, Mr.Radomir Andric, the Chairman of the Writers Union of Serbia and other high rank state and governmental officials, members of parliament, leaders of political parties, representatives of the Serbian Olympic Committee, administration of Belgrade city, Christian and Muslim communities, diplomatic corps, public and non-governmental organizations accredited in Belgrade, Serbia-Azerbaijan Trade Chamber, Azerbaijan  Cultural Center and Serbia-Azerbaijan Friendship Community and Azerbaijanis living, working and studying in Serbia, as well as mass media representatives participated in the event.
After playing the national anthems of Azerbaijan and Serbia, H.E.Mr.Eldar Hasanov, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Serbia told about the history of founding of the first democratic parliamentary republic in the East and the Muslim world. He noted that Azerbaijan Democratic Republic was founded on May 28, 1918 by adopting the “Declaration of independence”. Then he informed the participants about the history of the Azerbaijan Democratic Republic, the struggle for liberation of its people for many years, and the restoration of the state independence and adoption of “The Constitutional Act on State Independence” on October 18, 1991. Ambassador underlined that 28 May is one of the most important days in the history of the independent Republic of Azerbaijan, which is the legal successor of the Azerbaijan Democratic Republic of 1918-1920 – the first secular, legal and democratic state in the Muslim East.
Ambassador also informed the participants about the Armenian-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict, as well as the occupation of the eternal land of Azerbaijan – Nagorno-Karabakh and seven adjacent regions by the Armenian armed forces, because of which more than 1 million Azerbaijanis became refugees and internally displaced persons. Mr.Hasanov stated that the UN Security Council four resolutions which condemns the invasion and demands complete and unconditional withdrawal of occupying forces from the occupied territories of Azerbaijan have not been implemented yet. At the same time, he noted that Armenia still ignores resolutions and documents adopted by the OSCE, Council of Europe and other international organizations. However, Ambassador expressed the hope that the conflict will be solved in the framework of the generally accepted norms and principles of international law on territorial integrity of states and inviolability of state borders. In this regard, he urged Serbia – Azerbaijan’s strategic partner  that fulfills the OSCE Chairmanship this year, to increase its efforts in this direction.
Ambassador Hasanov also informed the participants on the rapid development of Azerbaijan-Serbia cooperation, the high-level bilateral relations that have reached the level of strategic partnership. He noted that the fruitful cooperation between two countries is clearly seen from the visits of high-level officials. He mentioned the visits of the Chairman of the Parliament of the Republic of Serbia Ms.Maja Gojkovic in December of 2014, Prime Minister Alexandar Vucic in April 2015, Minister of Mining and Energy Alexandar Antic in May 2015, Minister for European Integration Jardanka Joksimovic, Minister of Culture and Information Ivan Tasovac to Azerbaijan. He also added that the Mr.Ivica Dacic, First Deputy Prime Minister of Serbia, Minister of Foreign Affairs and the OSCE Chai-in-Office will visit Azerbaijan in a few days and H.E.Mr. Tomislav Nikolic, President of the Republic of Serbia also intends to participate in the opening ceremony of the First European Games to be held in Baku.
Ambassador Hasanov informed the participants about the European Games “Baku-2015” and said that more than 6000 sportsmen, including more than 130 sportsmen from Serbia, will take part in this competition, which includes more than 20 sport types.
Mr.Hasanov stated that Azerbaijan is a tolerant country where people with different religions and cultures live. He underscored that under the leadership of the President Ilham Aliyev the democratic reforms, as well as large-scale projects in energy and transport sector have been realized and this independent economic policy turned Azerbaijan to one of the world’s most dynamically developing countries and a reliable partner at the international arena.
Deputy Prime Minister of the Republic of Serbia Mr.R.Ljajic congratulated people and the government of Azerbaijan with the Republic Day and stated that Serbian government and the leadership pays great importance to the relations with Azerbaijan. He said that mutual visits of the heads of the state guaranteed the deepening of bilateral and multilateral cooperation between two countries. He also underlined the expansion of cooperation in various fields between Azerbaijan and Serbia and expressed confidence in the future development of these relations. He stressed that last May during the floods in Serbia, Azerbaijan was one of the first countries who sent humanitarian aid immediately. He expressed his gratitude to friendly Azerbaijani state and its people, and in particular to the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and underlined that people of Serbia will never forget this noble action.
The event continued with the presentation of the films on the history, culture, daily life of Azerbaijan, as well as the European Games “Baku-2015”.